novice - julij 2002

30.07. Atleti z izpolnjeno normo za EP v Münchnu

Na posebni strani objavljamo celoten spisek atletov, ki že imajo izpolnjeno normo za nastop na letošnejm Evropskem prvenstvu, ki bo v začetku avgusta v Münchnu.

Naša prva favoritinja za medaljo je seveda Jolanda Čeplak, ki bo nastopila tako na 800 kot tudi na 1.500 m, ki ima na 800 m od preteklega vikenda najboljši čas letos na svetu.

04.07. Objavljam povabilo, ki sem ga prejel kot urednik "ATLETIKE" - morda bo komu prišlo prav!

U Brčkom se tradicionalno 28. juna svake godine održava atletska manifestacija masovnog karaktera, na kojoj ove godine oćekujemo preko 3000 učesnika. Glavne trke, žene i muškarci seniori je 5000 metara, podloga je asfalt, i očekujemo renomirane učesnike iz desetak zemalja. Nagradni fond je za 1. mjesto u obadvije seniorske konkurencije 1000 evra, 2. mjesto 750 eura, 3. mjesto 500 eura, 4. mjesto 250 eura a 5. mjesto 100 evra. organizator snosi i troškove puta. Trči se u majicama organizatora (ove godine trka je posvečena borbi protiv droge i kampanji protiv mina). Prošle godine su pobijedili Olivera Jeftić (žene) i Dragoslav Prpa (muškarci).

Iz Slovenije bismo rado vidjeli ove godine kao ucesnika Helenu Javornik (a licno cu pozvati u goste moga starog prijatelja Mirka Vindiša).

Poćetkom maja poslaćemo Vam još materijala vezanog za ovaj atletski spektakl, a sada bismo željeli da znamo preliminarnu informaciju da li je gospodjica Javornik zainteresovana da trči u Brčkom Distriktu BiH.

Srdačan pozdrav

predsjednik org. odbora

Borislav Djurdjević

387 49 205 771

e-mail mpc-ipc.brcko@blic.net

03.03 Dvoransko EP - Razen Čeplakove precej skromno

Dunaj, 03. marca (STA) - Velenjčanka Jolanda Čeplak je v finalu teka na 800 metrov na 27. dvoranskem evropskem prvenstvu (EP) v atletiki na Dunaju osvojila zlato odličje z novim svetovnim rekordom (1:55,82). To je prvo slovensko zlato odličje na dvoranskih EP in šele drugi slovenski atletski svetovni rekord. Leta 1964 je v Celju Draga Stamejčič izenačila svetovni rekord v teku na 80 metrov ovire (10,5), disciplini, ki zdaj ne obstaja več.

Ljubljančanka Saša Prokofjev se je uvrstila v finale teka na 60 metrov in kljub poškodbi zasedla 8. mesto (7,37). Helena Javornik (Zreče) je v finalu teka na 3.000 metrov zasedla deveto mesto (9:04,83), Rok Predanič pa je v polfinalu teka na 60 metrov finalni nastop zgrešil za stotinko. V drugi skupini je bil peti in je s 6,66 za stotinko zaostal za svojim državnim rekordom, ki ga je dosegel prejšnjo soboto v Ljubljani. Če bi mu žreb določil prvo skupino, bi se gladko uvrstil v finale, saj je dosegel skupno sedmi čas polfinala.

S tem so se končali slovenski nastopi na EP, ki so se začeli v petek z izpadi v kvalifikacijah, nato pa so se atletski rezultati Slovencev stopnjevali do vrelišča in izjemnega teka Čeplakove v disciplini, ki je bila napovedana kot glavni tek prvenstva zaradi napovedanega zlatega odličja Avstrijke Stephanie Graf. Slednja je kljub temu, da tokrat ni nastopila olimpijska zmagovalka in svetovna prvakinja Maria Mutola iz Mozambika, ostala "večno druga". Tokrat je bila povsem dotolčena v senci Čeplakove, ki ji je s telegramom čestital predsednik Slovenije Milan Kučan, nato pa sta se slavju v dvorani Ferry Dusika pridružili tudi slovenski veleposlanik na Dunaju Ivo Vajgl, predsednik Atletske zveze Slovenije (AZS) Roman Jakič, podpredsednik AZS in član sveta Evropske atletske zveze (EAA) Janez Aljančič.

Prokofjeva je svoj cilj izpolnila že v polfinalu zgodaj popoldne, ko je v drugi skupini s 7,29 zasedla četrto mesto in se prebila v finale. "Še imam rezerve. Na ogrevanju sem opravila dva starta, nato pa je je zbodlo v desni mečni mišici. Imela sem tudi krče in zato polfinalnega teka nisem opravila z vso močjo. Vesela sem, ker mi je uspel preboj v finale, kar mi je za las spodletelo na prejšnjem dvoranskem EP v Gentu," je dejala Prokofjeva, ki je finalni tek začela s povito nogo. "Po prvem današnjem teku sem dobesedno odšepala do našega fizioterapevta Khalida Nasifa, ki mu je uspelo, da me je pripravil za nastop. Žal so se bolečine po dobrem startu znova pojavile po 20, 30 metrih in zato nisem več upala teči na vso moč. Upam, da poškodba ni hujša in da sem bom lahko nemoteno pripravljala na letošnjo sezono na prostem," je bila kljub njeni prvi uvrstitvi v finale velikega tekmovanja nekoliko slabe volje tridesetletna Prokofjeva (rojena 28. 11. 1971).

Predanič je imel smolo, da je tekel v veliko hitrejši drugi polfinalni skupni, saj sta v prvi le dva tekača prišla v cilj hitreje od njega. V drugi pa je za stotinko zaostal za Italijanom Francescom Scuderijem. "Škoda, finalni nastop, ki ga sicer nisem načrtoval, mi je ušel za las. Imel sem kar precej smole, vendar pa upam, da bo šlo tudi naprej tako, kot v tej zimski sezoni, v kateri sem izpolnil vse zastavljene cilje," je povedal Predanič.

Veliko manj zadovoljna je bila Javornikova, ki je skupaj s svojim managerjem Borutom Podgornikom javno napovedovala medaljo, saj je imela peti najboljši letošnji rezultat v Evropi (8:47,49) in četrtega med prijavljenimi finalistkami. V počasnem začetku teka je bila na mestih, ki prinašajo medalje. Prve kroge sta pred njo tekli tudi Španka Marta Dominguez, ki je pozneje v ciljnem spintu presenetila favorizirano Portugalko Carlo Sacramento, ter Rusinja Jelena Zadorožnaja. Po 1500 metrih pa je Javornikova začela izgubljati mesto za mestom. "Že po polovici proge sem vedela, da ne bom mogla osvojiti medalje, ker je bil ritem teka prepočasen. Ko sem hotela pospešiti, me je takoj dohitela Domingezova, nato pa me je z Zadorožnajo in Sacramentovo zaprla. S tem so najhujše tekmice ohranile počasen ritem, ki mi ne ustreza," je pojasnila Javornikova, najstarejša slovenska udeleženka tega EP (letnik 1966).

Vsi izidi slovenskih predstavnikov na na Dunaju:

finalni nastopi:

1. Jolanda Čeplak (Vel), 800 m (1:55,82, svetovni rekord)
8. Saša Prokofjev (Kro), 60 m (7,37)
9. Helena Javornik (Zre), 5000 m (9:04,83)

polfinalni nastopi:
1. Jolanda Čeplak (Vel), 800 m (1:59,60)