Si21 - ŠPORT - KOŠARKA
  NOVICE
EVROPSKA LIGA SKUPINA B

Zmagi Union Olimpije in Pivovarne Laško

Kaunas, Carigrad, 28. oktobra 1999 (MOREL) - Košarkarji Union Olimpije so dosegli izjemno pomembno zmago v Kaunasu proti domačemu Žalgirisu z izidom 85:84 (47:46). Olimpiji ni kazalo preveč dobro, saj so domačini vodili že z 17 koši razlike, vendar pa so na koncu z veliko mero športne sreče in dramaturgije uspeli vknjižiti tretjo zmago v evropski ligi. Pri Olimpiji so bili uspešni Milič 18, Zdovc 16 in Golemac 14 košev. Podoben uspeh so dosegli tudi košarkarji Pivovarne Laško na gostovanju v Carigradu, ko so premagali domači Ulker z 78:68 (38:45). Pri Laščanih sta bila najboljša strelca Nahtbar in Goljevič z 15 zadetki.

NBA začne brez Hardawaya

New York,28. oktobra 1999 (MOREL) - Pany Hardavay in Rex Chapman ne bosta igrala za Phoenix Suns v prvi tekmi letošnjega prvenstva proti Denverju zaradi incidenta, ki sta ga napravila na prijateljski tekmi proti Miamiju. Na koncu prve četrtine je Hardaway s petsjo udaril beka Miamija Rex Waltersa. Dobil bo tudi denarno kazen - 5 tisoč dolarjev. Chapman pa je bil suspendiran, ker je v času incidenta zapustil prostor za rezervne igralce. Tudi za njega je denarna kazen - 2500 dolarjev. Kazen pa bo plačal tudi Walters, ker se je hotel pretepati z Hardawajem pred slačilnico, potem ko ju je sodnik poslal z igrišča.

Magic Johnson spet na igrišču

Boras 28.oktobra 1999 (MOREL) Nekdanji ameriški košarkarski NBA zvezdnik Magic Johnson, ki je pred leti končal kariere zaradi aidsa, je spet igral košarko. Igral je za švedsko ekipo iz Borasa Magic M7. Premagali so ekipo Uppsale 84:60. V dvorani, ki lahko prejme 1900 gledalcev, se je trlo 3000 ljudi. »To je bila za mene težka tekma, toda prava tekma. V prvem polčasu je bilo precej težav, v drugem pa so me noge že ‘poslušale’. Ponovno sem kot nekoč zadeval izpod koša in drugim pomagal, da so zadevali,« je dejal Magic Johnson. Košarkar je pripotoval na Švedsko v ponedeljek in je imel le en trening. »Mnogi so menili, da me bo oviral mraz, toda ni tako. Ta mraz me spominja na moj rodni Michigan.« Ekipa Boras se je preimenovala v ekipo M7 Boras od kar je njen lastnik in lider postal Magic. Na vprašanje, za kaj je prišel na Švedsko, je Magic Johnson odgovoril , da za to, ker je to država, kjer bi radi igrali košarko kot v Španiji in Jugoslaviji in on jim bo pomagal.

Košarkaji Union Olimpije pred tekmo z Žalgirisom

Ljubljana 26.oktobra 1999 (MOREL) Košarkarji Union Olimpije bodo v četrtek ob 20.30 v Kaunasu igrali peto tekmo evropske košarkarske lige proti Žalgirisu. Po štirih tekmah imajo Ljubljančani dve zmagi in poraza, Litvanci pa so zmagali samo enkrat, ko so v Madridu v razburljivem zaključku tekme premagali Real, izgubili pa so z Albo v gosteh in doma s Panathinaikosom in Tofašom. Aktualni evropski prvak Žalgiris iz Kaunasa ima letos precej spremenjeno ekipo.

Trener Union Olimpije Zmago Sagadin: »Z Žalgirisom se vsaj pet let že nismo srečali, Litvanci igrajo podobno kot mi. Oni so začeli v evropsko košarko uvajati hitro in manj organizirano igro. To bo torej atraktivna tekma, mi Litvancem lahko sledimo v hitrosti in ritmu, kljub vsemu pa bo zmagal tisti, ki bo bolj organizirano odigral končnico tekme.« Prvo peterko Žalgirisa sestavljajo brata Mindaugas in Eurelijus Žukauskas, odličen strelec Mindaugas Timinskas (216 cm), ki je lani igral Italiji, Jiri Zidek (212 cm), ki je poskušal tudi v NBA in ameriški organizator igre Corey Beck. Med poznanimi je Ivan Grgat, več igrata še Tomas Masiulis in Kestutis Šestokas.

Pri Union Olimpiji so vsi zdravi razen Damirja Milačiča, ki ima gripo. V ekipo se vrača Slavko Kotnik.

Kapetan Jure Zdovc bo prvič igral v Litvi: »Komaj čakajo tekmo v Kaunasu, saj imamo po zadnjem porazu v Tivoliju željo več za zmago«. Mislim, da bo ta tekma mala vojna.« Tekmo bosta sodila Grk Costas Koromilas in Čeh Ivan Zachara, komisar FIBA pa bo Poljak Wieslaw Zych. Prenašala jo bo TV Ljubljana 2.

Žalgiris Kaunas: Corey Beck (190 cm, 1971), Mindaugas Žukauskas (201, 1975), Mindaugas Timinskas (200, 1974), Tauras Stumbris (190, 1970), Eurelijus Žukauskas (216, 1973), Ivan Grgat (210, 1974), Jiri Zidek (212, 1973), Tomas Masiulis (205, 1975), Donatas Slanina (191, 1977), Kestutis Šestokas (203, 1976), trener Jonas Kazlauskas.

Barkley se bo poslovil ob koncu sezone

Houston, 25. oktobra 1999 (MOREL) - Eden izmed najboljših košarkarjev NBA Charles Barkley je najavil, da bo kariero končal naslednjo leto, torej po koncu prvenstva, ki se bo pričelo čez deset dni. Barkley: 36 let, v NBA igra več kot 15 let, med strelci je na 13. mestu z doseženimi 23.468 koši. Uradno je uvrščen na listo najboljših 50 košarkarjev NBA vseh časov. V zadnjih letih so Barkleya mučile številne poškodbe. Od sezone 1993/1994 je le enkrat igral na 70 tekmah v sezoni. Tudi zdaj ima težave s tetivo v laktu, pa je manjkal na štirih pripravljalnih tekmah. »Barkley je izjemen igralec, saj je lahko naredil, kar je hotel, kljub temu da je visok le 198 cm,« je dejal trener Houstona Rudi Tomljanovich. Krilni igralec Raket bo verjetno karirero končal brez šampionskega naslova.

Nov poraz Union Olimpije

Union Olimpija- Tofaš 87:92

Ljubljana, 21. oktobra 1999 (MOREL) -Košarkarji Union Olimpije so danes z porazom proti turškemu prvaku v evropski ligi znova razočarali. Ljubljančani v prvem delu niso bili slab nasprotnik, saj so si ustvarili celo 15 točk prednosti, vendar so proti koncu tekme popustili, kar so Turki z vztrajnostjo izkoristili v svojo korist. V zadnji minuti so imeli košarkarji Olimpije celo priložnost, da bi z metom za tri točke spreobrnili potek končnice tekme v svojo korist, vendar jo niso izkoristili.

STATISTIKA
FOTOGRAFIJE S TEKEM

Laščani dosegli svojo prvo zmago v evropski ligi

Laško, 20. 10.1999- Dobra obramba, boljši skok in manj izgubljenih žog je Laščanom prinesla prvo zmago v evropski ligi. Pri domačih igralcih je izstopal Hafner z 21 točkami.