Datum Disciplina Tekma Mesto Čas Opombe
  100 m finale 4. 11.19

200 m finale -  -

ni nastopila

4 x 100 m finale 2. 42.13 klikni >  Srebrna medalja - 8. olimpijska Merlene Ottey

Na logotipu iger je povezava na uradne strani Olimpiade v Sydneyu v sklopu spletnih strani MOK-a.

100 m

Merlene v četrtfinalnem nastopuPo vsem stresu, ki ga je morala občutiti po vseh mogočih ine nemogočih kombinacijah v jamajški zvezi in znotraj ekipe ter debatah okrog njenega izbora za tek na 100 m, je Merlene Ottey naravnost impresionirala vse prisotne že po prvih tekih na svoji 6. Olimpijasi. Pretekmovanje je prepričljivo dobila s časom 11.24, četrtfinalni teka pa je odtekla še bolje: 11.08. Še bolj je osupnila vse konkurentke za medaljo, ko je v polfinalu zmagala z 11.22 sekunde ter se tako pri 40 letih uvrstila v olimpijski finale - preprosto fantastično!!! To je namreč še en neverjeten podvig v seriji "svetovnih rekordov" Merlene Ottey, ki je tudi edinstven v svetu atletike nasploh - doslej namreč še ni bilo atleta ali atletinje, ki bi se pri polnih 40 letih uvrstil v Olimpijski finalni tek na 100 m. In ga najbrž nikoli več ne bo. Kaj lahko pa se zgodi, da bo Merlene ta svoj zares neverjeten rekord v Atenah 2004 še popravila!

V finalu je na štarterjev znak najbolj reagirala Tanya Lawrence, a jo je kmalu prehitela Marion Jones, nato pa še Grkinja Ekaterini Thanou, toda Tany Lawrence je kljub temu na koncu s časom 11.18 za samo pičlo stotinko sekunde prehitela rojakinjo Merlene Ottey in ji "odvzela" bronasto medaljo.

Marion Jones je zmagala prepričljivo z izrednim časom 10.75, medtemZmagovalke teka na 100 m: Tanya Lawrence, Marion Jones, Ekaterini Thanou ko je Ekaterini Thanou osvojila srebro s časom 11.12. Prva, ki je čestitala Tanyi Lawrence je bila prav Merlene Ottey.

"Prišla je k meni, mi stisnila roko in rekla: Odlično si opravila!", je po teku razlagala vsa sijoča Tanya.

Merlene s srebrno medaljo v štafeti 4 x 100 m Merlene je po finalnem teku izjavila:""Eden ali dva teka sta čisto dovolj zame, opraviti štiri teke pa je zares ubijalsko! Poskusila sem. Zares sem lepo napredovala. Seveda bi bila nadvse vesela, če bi se lahko pomaknila še za mesto ali dve višje, toda to se preprosto ni zgodilo! Toda biti četrti na Olimpiadi je - upoštevaje vse okoliščine -  zares fantastičen dosežek. Izgubila sem eno tekmovalno sezono, toda zame je bil zares čisto poseben izziv vrniti se in znova tekmovati z dekleti, ki so hitrejša od mene. Naredila sem, kar je bilo v moji moči!", nato pa je nadaljevala: "Pred dvema mesecema in pol sploh nisem mislila, da bom nastopila v Sydneyu. Še tega si nisem upala pomisliti, da bom sploh še tekmovala. Zato sem bila zares vesela, da sem dobila priložnost in da sem lahko tukaj znova nastopila.

V nekem trenutku sem pomislila: 'Da bi se tukaj, med temi dekleti  uvrstila v finale, bi bilo skoraj nemogoče!'

Glede svoje odločitve, pri kateri je trmasto vztrajala kljub nasprotovanju vodstva ekipe in celo trenerja reprezentance, je rekla: "Upam ,da so spoznali, da so bili v zmoti! To je bila prava izbira, saj je na koncu edino Jamajka doživela, da je imela kar trojico tekmovalk v finalu - med najboljšimi torej!"

Glede Marion Jones pa je Merlene rekla: "Marion je zares razred zase in prava škoda je, da ni nobene, ki bi jo lahko resneje ogrozila!"

200 m

Čeprav je Merlene poprej uspešno sodelovala v že kar 5 zaporednih Olimpijskih finalnih tekih (1980-1996) na 200 m, se je Merlene Ottey odločila, da tokrat ne bo tekla na tej razdalji. Tako je finalni tek na 200 m dobila Marion Jones pred dvema dekletoma, ki sta svoji olimpijski posamični medalji osvojili prvič v karieri: Pauline Davis-Thompson (Bahami) in Susanthika Jayesinghe (Sri Lanka).

Štafeta 4 x 100 m

V svojem zadnjem nastopu na tokratnih Olimpijskih igrah je Merlene uspelo pripomoči, da je Jamajka domov odnesla srebrno medaljo. Veronica McDonald je Otteyevi predala palico v trenutku, ko so bile Jamajčanke na drugem mestu za Bahami, nato pa je Merlene Ottey zadržala ta položaj kljub silovitemu napadu Marion Jonesf v finišu teka. Sanje MArion Jones o tretji olimpijski zlati medalji so se tako razblinile in pristala je le pri še eni bronasti.

Če bi predaje palice pri štafeti Jamajke delovale tako, kot je treba oz. kot so to opravile tekačice Bahamov, bi morda končno okrog vratu Merlene Ottey in ostali treh tekačic Jamajke visela zlata olimpijska medalja. Po 20 letih nastopanja na Olimpijskih igrah pa Merlene kljub temu sedaj sama vodi med vsemi atletinjami tega sveta po številu osvojenih olimpijskih medalj - ima jih skupno 8 (3 srebrne in 5 bronastih).

srebrna

Osma medalja Merene Ottey na Olimpijskih igrah!

Takšno medaljo (srebrno) je Merlene dobila za svoj nastop v štafeti Jamajke v teku na 4 x 100 m - in s to medaljo je postala edina atletinja s toliko olimpijskimi medaljami

Zgoraj desno: Štafeta Jamajke z osvojeno srebrno medaljo:
Tanya Lawrence, Veronica Campbell, McDonald in Merlene Ottey

Na desni: Veronica Campbell in Merlene Ottey med treningom predaje štafetne palice

OPOMBE

1 njena 8. olimpijska medalja - s čemer je Merlene postala edina atletinja na svetu , ki je osvojila toliko olimpijskih medalj