100 m finale 2. 10.94 klikni> Srebrna medalja - 5. olimpijska medalja

200 m finale 2. 22.24 klikni> Srebrna medalja - 6. olimpijska medalja

klikni>

Bronasta medalja - skupno že 7. olimpijska medalja

Na logotipu iger je povezava na uradne strani Olimpiade v Atlanti v sklopu spletnih strani MOK-a.

Finale teka na 100 m

Merlene Ottey in Gail Devers prečkata ciljno črto v finalnem teku na 100 mNa teh Olimpijskih igrah se je že drugič v karierah  Merlene Ottey in Gail Devers v njunih medsebojnih obračunih na velikih tekmovanjih zgodilo, da je fotofiniš odločal o zmagovalki (prvič je bilo tako leta  1993 na Svetovnem prvenstvu v Stuttgartu v Nemčiji). In že drugič je bila kot zmagovalka določena Gail Devers - zmagala pa je (tudi že drugič!) le za nekaj tisočink sekunde.

merlene_27.jpg (16201 bytes)V finalnem teku je Deversova štartala najhitreje med vsemi tekmovalkami, Merlene Ottey pa je bila na štartu več kot meter za njo, toda v zadnjih 20 m je Merlene izjemno pospešila in ujela Deversovo prav na ciljni črti, kjer so obema uradno izmerili čas 10.94 sekunde.

Po ogledu fotofiniša so uradniki odločili, da je zmagovalka Gail Devers in to zato, ker je z glavo prej prečkala ciljno črto kot Merlene in ne z zgornjim delom telesa, kot to velevajo pravila.

Fotofiniš finalnega teka na 100 mPo natančnem pregledu fotofiniša in po glasovanju so sodniki v Atlanti vseeno kot zmagovalko proglasili Gail Devers, rezultat obeh pa sta ostala enaka - in Merlene je hočeš nočeš morala sprejeti srebrno medaljo, kar je bilo nenazadnje vseeno bolje od njenih dotedanjih dosežkov na Olimpiadah - dotlej je imela namreč že štiri Olimpijske medalje, vse štiri, ki jih je osvojila med leti 1980 in 1992, pa so bile bronaste.

Finale teka na 200 m

merlene15_96.jpg (22030 bytes)Po razočaranju, ki ga je doživela v finalnem teku na 100 m, so mnogi menili, da je finale teka na 200 m zadnja priložnost Merlene Ottey, da osvoji tudi zlato Olimpijsko medaljo. Toda še enkrat se je pojavila druga atletinja in se ji postavila na pot k tako želenemu zlatu.

To je bila olimpijska zmagovalka teka na 400 m, Francozinja96OL200-4.jpg (12656 bytes) Marie Jose Perec, ki ji je po zlati medalji na 400 m uspel enak podvig še v teku na 200 m. Polfinalna teka sta dobili Merlene Ottey s časom 22.08, Marie Jose Perec pa s časom 22.07 in obetal se je veliki obračun v finalnem teku.

merlene_28.jpg (14470 bytes)Otteyeva je v tem teku od začetka vodila vse do 180 m in izgledalo je že, da ji bo uspelo. Potem pa je bilo videti, kot da bi odrevenela, medtem ko je Perecova vse bolj iztegovala svoje dolge noge in tik pred ciljem prehitela Otteyevo z dokaj povprečnim časom 22.12 sekunde.

štafeta 4 x 100 m finale
Četrtič zapored so ZDA v štafetnem teku 4 x 100 m osvojile zlato olimpijsko medaljo. Dekleta z Bahamov so prijetno presenetila in osvojila srebrno medaljo pred Jamajko, ki ji je pripadlo bronasto odličje. Merlene Ottey je tekla v zadnji predaji in je tekla najhitrejši tek z letečim startom v zgodovini atletike (še eden njenih "naj-ev") - čas: 9.83!

Prehitela je Rusinjo Privalovo v zadnjem metru finalnega teka in tako odločilno pripomogla k bronasti medalji Jamajke.

Tako si je Merlene prav s tem svojim zgodovinskim tekom pritekla že svojo 7. olimpijsko medaljo in se na ta način izenačila s Poljakinjo Ireno Szewinsko.